CİVALI SENSÖR/CİVALI ANAHTAR

(MERCURY SENSOR/MERCURY SWITCH)


 
 

Civalı sensör veya civalı anahtar, kapalı bir cam tüp, bir miktar civa ve iki metal bağlantıdan oluşan basit bir sensördür.

Civalı Sensor/Civalı Anahtar

Civalı Sensör

Sensörün açısına göre cam tüp içerisinde civanın yeri değişir. Civanın yeri, iki bacağı arasındaki bağlantının açık devre veya kısa devre olmasını belirler.

 
Civalı Sensor/Civalı Anahtar Civalı Sensor/Civalı Anahtar
 
 
 

Soldaki fotoğrafta, civa iki bacağın arasında elektrik bağlantısını sağlamakta ve bu bacakları kısa devre yapmaktadır. Sağdakinde ise, civa bir bağlantı sağlamadığı için bacaklar arasında açık devre oluşmaktadır.

Bu sensörü Pic ve Arduino projelerinizde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Örneğin, civalı sensör ile elektronik şamandıra yapabilir veya bir cismin düşüp düşmediğini anlayabilirsiniz.

Civalı sensörün, bir direnç ve LED ile berarber, küçük bir baskı devre üzerinde modül halinde satılan versiyonları da bulunmaktadır. Yalnız fiyat açısından sensörü almanız, modüle göre çok daha uygun olacaktır.

Civalı Sensor Modülü

Civalı Sensör Modülü

 
 

CİVALI SENSÖR DEVRESİ


Eğer civalı sensörü Arduino’ya, bir mikrodenetleyiciye veya dijital bir devreye bağlayacaksanız, aşağıdaki basit arayüz devrelerinden birini kullanabilirsiniz.

 
Civalı Sensor Devresi Civalı Sensor Devresi
 

Soldaki devre, bacaklar kısa devre olduğunda 5 V, açık devre olduğunda 0 V çıkış vermektedir. Sağdaki devre ise bunun tersini yapmaktadır. Yani, bacaklar kısa devre olduğunda 0 V, açık devre olduğunda 5 V çıkış vermektedir. Uygulamanıza göre, bu iki devreden birini kullanabilirsiniz.