BAĞLANTI KABLOLARI

BAĞLANTI KABLOLARI, JUMPER, KROKODİL


 
 

Bu yazıda, elektronik devre kurarken ve prototipleme yaparken kullandığımız bağlantı kablolarına göz atıyoruz.

HAZIR JUMPER KABLOLAR


Hazır jumper kablo

Bu tarz bağlantı kabloları, özellikle devre tahtası ile Arduino, EasyPIC gibi geliştirme kartlarının bir arada kullanıldığı devreler için oldukça uygundur. Uçlarında dişi ve erkek girişlerin olduğu üç çeşidi bulunmaktadır.

  • Erkek-erkek,
  • Erkek-dişi ve
  • Dişi-dişi.

Bağlantı yapacağımız girişlere göre, bu çeşitlerden uygun olanları seçebiliriz. Ayrıca, farklı çeşitleri bir arada kullanmamız, bu kabloları birbirine bağlayarak, daha uzun iletim kabloları oluşturmamıza da olanak sağlar.

 
 

KUTULU JUMPER KABLOLAR


Devre tahtaları için hazırlanmış, içerisinde değişik boylarda tek damarlı kabloların olduğu olduğu kutulu jumperlar da bulunmaktadır.

Kutu içinde jumper

Devre tahtasına tam oturduğu için, bu seçenek bir öncekine göre kurduğumuz devrenin daha düzenli görünmesine yol açar.

 
 

TEK DAMARLI BAKIR KABLO


Tek damarlı kablo

Eğer kutulu Jumper Kablolar pahalı geliyorsa, 100 m'li rulolar halinde satılan tek damarlı bakır kablolardan alıp, bir yankeski ile istediğimiz boylarda kesip, uçlarını açarak, kendi jumperlarımızı çok daha ucuza hazırlayabiliriz.

Tek damarlı jumper

Bu tarz kabloları, delikli pertinaks ile çalışırken veya baskı devre oluştururken de kullanabiliriz.

CAT 5-CAT 6 KABLOSU


Tek damarlı bakır kablo gibi, ucuza mal edilebilecek bir diğer alternatif ise, CAT-5, CAT-6 gibi internet kablolarını soyup, jumper haline getirmemizdir. Yalnız, kablonun AWG değerine dikkat etmemiz gerekir. 23-24 AWG gibi daha kalın türleri devre tahtası için daha uygun olacaktır. 26 AWG'nin fazla ince kaldığını hemen belirtelim.

CAT-5 CAT-6

TİMSAH AĞZI-KROKODİL


Timsah ağzını devre tahtasına direk olarak bağlayamasak da, özellikle akü gibi bir kaynak kullanıyorsak, güç bağlantıları için yararlı olacaktır.

Krokodil-timsah ağzı