LED YAKMA

LED NASIL YAKILIR?


 
 

LED’in nasıl yakıldığı ile ilgili bilgi vermeden önce bir noktaya dikkat etmemiz gerekiyor. O da, devredeki yönü. Diğer bir ışık kaynağı olan ampüllerden farklı olarak, LED’in ışık vermesi için devrede doğru yönde takılması gerekmektedir.

 
Devrede, yanan bir LED’in bacaklarını yer değiştirirseniz ışık vermez.
 

Diğer bir yazıda, LED’in hangi bacağının anot, hangisinin katot olduğunu anlamak için dört farklı yöntem üzerinde durmuştuk. Ayrıntılı bilgi için LED’in Bacakları yazısını okuyabilirsiniz. Bu yazıda ise, kısaca ilk yöntemi özetleyip, esas konumuz olan LED yakma işlemine döneceğiz.

LED bacakları
LED devre sembolü
 

LED’lerin bacaklarından biri diğerinden biraz daha uzundur. Uzun olan bacak her zaman anottur. Yukarıdaki LED için sağ bacak daha uzun olduğundan, sağdaki anottur. Işık verebilmesi için, LED’in anot olarak tespit ettiğimiz bacağını (uzun bacağını), güç kaynağımızın (batarya, pil, akü vs.) pozitif ucuna bağlamamız gerekmektedir.

Bu bilgileri edindikten sonra, gerekli malzemeleri tanıyıp, hızlıca LED nasıl yakılır soruna cevap bulalım.

 
 

Gerekli Malzemeler


LED’ten ışık elde etmek için, üzerinden anot-katot yönünde elektrik akımı geçirmemiz gerekiyor. Bu nedenle bir kaç malzemeye ihtiyacımız olacak.

 
 

Öncelikle, bu akımı sağlayacak bir kaynağa ihtiyacımız var. Biz bu deney için, 6 V’luk küçük bir akü kullanıyoruz. Ama eğer isterseniz, 9 V’luk bir pil, 12 V’luk bir akü, iki adet kalem pil (bir tanesinin voltajı LED yakmaya yetmez) veya eski bir cep telefonunun çalışan bir adaptörünü de, bu iş için kullanabilirsiniz.

Akü

6 V Küçük Akü

 

Kırmızı LED’ler 2 V civarı düşük voltajlarla çalışırlar. Eğer direk olarak 6 V gibi bir kaynağı LED’e bağlarsanız, bir anda üzerinden yüksek akım geçer ve bu da LED’inizi çalışmaz hale getirir. Bunu engellemek için akımı sınırlandıracak bir dirence ihtiyacınız olacaktır. Seçtiğiniz güç kaynağının voltajına göre, kırmızı LED için bağlamanız gereken direnç değerini, aşağıdaki formülü kullanarak yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz:

Direnç = 50 . (Güç Kaynağının Voltajı) – 100 Ω

 

Örneğin, biz 6 V’luk bir kaynak seçtiğimiz için, formülde yerine koyarsak, 200 Ω değerini buluruz. Deneyde bu değere yakın olan 220 Ω’luk bir direnç kullanacağız.

12V akü kullanarak kırmızı LED yakmak için kaç Ohm’luk dirence ihtiyacımız olur?

Formülde yerine koyarsak, Direnç = 50 . 12 – 100 = 500 Ω buluruz.

Direnç
 

Değişik renklerde LED’ler mevcut, fakat ilk olarak KIRMIZI ile başlayacağız. Diğer renklerdeki LED’ler için de direnç değerini değiştirerek aynı devreyi kullanmanız yeterli olacaktır.

Renkli LED'ler
 

Bu deney için, devre tahtası kullanmadan, direk olarak elektronik parçaları birbirine de bağlayabiliriz. Fakat, elektroniği yeni öğrenmeye başlıyorsanız, devre tahtası gibi elemanları kullanma alışkanlığı edinmeniz önemli bir şey.

Devre Tahtası (Breadboard)
 

Güç kaynağı, LED ve direnci birbirine bağlamak için, bağlantı kabloları kullanacağız. Deneyimizde timsah ağzı (krokodil), jumper veya tek damarlı bir kablodan faydalanabiliriz. Bunlardan hiç biri yoksa, üç parçayı direk olarak birbirine de bağlayabilirsiniz. Burada önemli olan elektrik iletiminin sağlanmasıdır. Biz bu deneyde iki adet jumper kullanacağız.

Bağlantı Kabloları

Devre Şeması


LED‘i yakabilmek için, devre şemasında görüldüğü gibi güç kaynağını, direnci ve LED’i birbirine seri olarak bağlamalıyız.

LED devresi

Aşağıdaki fotoğrafta, üç elemanı seri bağlanmış halde görmekteyiz ve LED yanıyor. Burada, bağlantılar için küçük bir devre tahtası ve iki adet jumper kullanıyoruz.

Gerçek LED Devresi

Eğer, kurduğunuz devrede LED yanmıyorsa, yönünün doğru olup olmadığını ve devre bağlantılarını kontrol ediniz.